Rafał Olbiński urodził się 21 lutego 1943 r. w Kielcach. Nadano mu imiona Józef, Rafał i Feliks, zaś jego prawdziwe nazwisko brzmi Chałupka.
Rafał Olbiński jest malarzem uznanym na całym świecie. W 1981 r., po ukończeniu architektury na, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Za swoją twórczość otrzymał ponad 150 nagród, m.in.:
▪ W 1994 r. Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat
▪ Prix Savignac w Paryżu
▪ 1994 nagroda czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację
▪ 1995 pierwsza nagroda w konkursie „New York City Capital of the World”
▪ 1996 nagroda Stephana Dohanosa za najlepszą pracę roku przyznawana przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich
▪ 2002 nagroda „Premio Divina Guilia” miasta Fondi we Włoszech za wybitny wkład do sztuki współczesnej
▪ 2006 roku złoty medal Gloria Artist od Prezydenta Polski.
Jego dzieła znajdują się w The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace, a także wielu prywatnych kolekcjach w USA, Japonii i Europie.
Rafał Olbiński jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie polskich artystów swojego pokolenia. Jego prace zachwycają miłośników sztuki zwłaszcza w Ameryce, Europie i Japonii.
Obrazy Olbińskiego zachowane są w duchu surrealizmu i realizmu fantastycznego. Każde z jego dzieł charakteryzuje się dbałością o szczegóły, delikatnym modelunkkiem i niezwykłą precyzją formalną, a dodatkowo obfituje w symbole, zmuszając widza do interpretacji. Obserwując twórczość tegoż artysty do głowy przychodzą inni, wielcy surrealiści m.in Rene Magritte, którego prace, mimo iż zachowane w podobnej stylistyce, niosą zdecydowanie mniejszy ładunek emocjonalny, niż te Olbińskiego. Oprócz świetnego warsztatu i głębokie, rozbudowanej symboliki, prace polskiego surrealisty przyciągają wzrok czystością i intensywnością barw, przy jednoczesnym ich wyważeniu.