7 dowodów na to, że sztuka jest rozwiązaniem problemów współczesnego designu

Nawet w najpiękniej urządzonym mieszkaniu czy biurze możemy czuć się źle. Dopiero wnosząc do pomieszczenia część siebie – książki, rośliny, dekoracje – dostosowujemy przestrzeń do swoich potrzeb. Jak zaaranżować wnętrze i wyrazić siebie? Oto 7 dowodów na to, że sztuka jest rozwiązaniem problemów współczesnego designu i nie tylko!

1. Obraz to coś więcej niż dekoracja

W dekoratorstwie obrazy nie mają sobie równych – to ponadczasowy i uniwersalny dodatek. Warto pamiętać, że sztuka to coś więcej niż kolejna ozdoba – daje dużo więcej satysfakcji, mocniej skupia naszą uwagę, inspiruje i wpływa na nastrój. Dlatego ważne jest, aby wybierając obraz do domu lub biura, kierować się własnymi preferencjami, tak żeby czuć się z nim dobrze.

2. Sztuka jest formą indywidualnej ekspresji

Nowoczesne wnętrza cieszą się rzeszą wielbicieli, ale nawet ci najbardziej zagorzali często muszą przyznać, że najnowsze projekty są do siebie bardzo podobne. Jak więc przełamać monotonię współczesnego designu? To proste! Znaleźć odpowiedni obraz – one z założenia są niepowtarzalne. Wprowadzi to ciekawe urozmaicenie i będzie stanowić formę indywidualnej ekspresji właściciela – jego upodobań i emocji.

3. Sztuka budzi emocje i inspiruje

Ważnym elementem projektowania indywidualnej przestrzeni jest pozwolenie sobie na wyrażenie własnych emocji i potrzeb. Również i w tym przypadku sztuka nie ma sobie równych. Patrząc na dzieło sztuki od razu odczuwamy emocje, ale na pierwszym wrażeniu się nie kończy. Za każdym razem, kiedy patrzymy na ten sam obraz, widzimy coś innego. Sztuka jest zwierciadłem emocji, w związku z tym widzimy w niej to, co w danym momencie czujemy lub chcemy widzieć. Dlatego warto zainwestować w sztukę, kojarzącą się pozytywnie i skłaniającą do refleksji.

4. Dopasuj wnętrze do obrazu

Zazwyczaj działamy dokładnie na odwrót – najpierw projektujemy wnętrze i dobieramy meble, a na samym końcu zajmujemy się dekoracją. A może być całkiem inaczej! Jeśli planujesz remont mieszkania i nie masz pomysłu, jak zrobić to w sposób oryginalny i przede wszystkim po swojemu, wybierz najpierw obraz. To on będzie stanowił centralny punkt pomieszczenia, więc ważne jest, abyś czuł się z nim dobrze. Kiedy już wybierzesz wymarzone dzieło, spróbuj pomyśleć: na ścianie w jakim kolorze będzie się komponował najlepiej? A potem dobierz resztę – podłogę, meble, dodatki. 

5. Tło czy centralny punkt? Dopasuj obraz do swoich potrzeb

Jeśli nie planujesz gruntownego remontu, ale chcesz wprowadzić sztukę do Twojego otoczenia, spróbuj zadać sobie pytania – czego oczekuję od obrazu? jaką funkcję ma pełnić? Dzieło sztuki może w sposób organiczny wtapiać się w otoczenie i je urozmaicać, nie dominując go. W tym celu można postawić na abstrakcje lub subtelne pejzaże w stonowanych barwach. 

Wolisz, żeby obraz przykuwał uwagę i stanowił centralny punkt pomieszczenia? W takim razie warto poszukać dzieł w większych formatach o intensywnych barwach i mocnych kontrastach. Dobrze, aby taki obraz wisiał na reprezentatywnej ścianie i nie był zakryty innymi dodatkami lub meblami, takie umiejscowienie pozwoli na całkowite wydobycie jego uroku. 

6. Podaruj sobie odrobinę luksusu

Sztuka przestaje być domeną elit i coraz więcej osób decyduje się na zakup nawet niewielkiego obrazu lub plakatu w przystępnej cenie. Bez wątpienia nadal pozostaje ona dobrem luksusowym. Czytając poradniki o tym, jak nadać wnętrzu elegancji i ekskluzywnego charakteru najczęściej pojawia się rada, aby umieścić w nim sztukę. Taki zabieg sprawia, że jesteśmy odbierani jako osoby otwarte i aktywnie uczestniczące w kulturze. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się klasyczne tematy w malarstwie, oprawione w ozdobne ramy. Luksusowym pomieszczeniem może być salon lub biuro, w których podejmujemy gości lub pokój, w którym spędzamy dużo czasu i odpoczywamy – np. sypialnia.

7. Walory pozaestetyczne

Planując zakup obrazu do naszego wnętrza skupiamy się głównie na jego wyglądzie, niemniej warto wspomnieć o walorze kolekcjonerskim i inwestycyjnym. Nie znając się zbyt dobrze na sztuce, najlepiej udać się do galerii, w której pracownicy pomogą dobrać odpowiednie do potrzeb dzieło, a do zakupu wydany zostanie certyfikat autentyczności. Jest on istotny, ponieważ jeżeli za kilka lat będziesz chciał sprzedać obraz, możesz zaświadczyć, że jest on prawdziwy, inaczej jego kwota może być znacznie zaniżona. Kupowanie na targach czy od prywatnych sprzedających, choć często cena wydaje się atrakcyjniejsza, nie gwarantuje nam, że dany obraz jest oryginalny i ma jakąś wartość.

A przecież obrazy to doskonały materiał inwestycyjny! Obroty na polskim rynku sztuki zwiększają się rokrocznie, a każde kolejne półrocze okazuje się rekordowe. Dla przykładu w pierwszym półroczu 2020 r. całkowity obrót wyniósł 153,7 mln zł, a w roku bieżącym to 264,2 mln zł – to wzrost aż o 71,9%! Jak widać – sztuka to nie tylko doskonałe uzupełnienie domu lub biura, ale także świetny sposób lokowania kapitału. 

Shopping Cart
Scroll to Top