Mistrzowie współczesnego malarstwa – jak szybko ich obrazy zyskują na wartości?

Pierwsza od ponad 30 lat recesja w Polsce, wzrastająca inflacja i tym samym słabnąca wartość pieniądza, sprawiają, że poszukujemy pewnego materiału inwestycyjnego, na którym zyskamy. Doskonałym wyborem w tej sytuacji jest zakup obrazu docenionego twórcy. Historycznie na rynku dzieł sztuki można obserwować trend wzrostowy, a pojawienie się nowej, dużej grupy ludzi zamożnych, pozwala przypuszczać, że rynek sztuki czekają dalsze wzrosty.

Polski rynek sztuki od kilku lat bardzo prężnie się rozwija – każde kolejne półrocze okazuje się rekordowe pod względem wyniku. Według raportu Artinfo.pl w 2021 r. obrót na polskim rynku sztuki był o 71,9% większy w stosunku do roku ubiegłego, to skok z 153,7 mln zł do aż 264,2 mln zł, co oznacza, że coraz więcej osób słusznie traktuje sztukę jako dobrą i bezpieczną inwestycję.

Ogólna kondycja rynku sztuki jest ważna, ale lokując swój kapitał w obrazach czy rzeźbach, warto mieć na uwadze również indywidualne osiągnięcia artysty. Nawet nie znając się na sztuce, można dokonać dobrego wyboru, inwestując w dzieła uznanych artystów, zwanych klasykami współczesności, m.in. Joanny Sierko-Filipowskiej, Przemysława Lasaka, Leszka Sobockiego, Daniela Pieluchy czy Krzysztofa Pasztuły.

Dynamiczna sytuacja na polskim rynku sztuki idzie w parze ze wzrostem cen obrazów wyżej wspomnianych twórców. Dla przykładu: ceny obrazów Joanny Sierko-Filipowskiej na przestrzeni 2 lat wzrosły o 1000% – w 2019 r. “Obrazek na szczęście” w jednym z warszawskich domów aukcyjnych został sprzedany za 3 300 zł; w 2020 r. “Zwierzenia” za 18 800 zł, a w 2021 r. “Staw” już za 30 000 zł! Podobnymi wynikami pochwalić może się również Daniel Pielucha, który na przestrzeni 5 lat odnotował 15-krotny wzrost cen swoich prac – w 2016 r. “Matnia” została sprzedana za 2 000 zł, a w 2021 r. obraz “Czeremcha” został wylicytowany już za 35 400 zł!

Jak widać inwestowanie w dzieła mistrzów współczesności procentuje, a co najważniejsze, może przynieść duży zysk w krótkim czasie. Poza tym walorem, warto pamiętać, że zaproszenie sztuki do naszego otoczenia, może przynieść wiele korzyści. Obrazy czy rzeźby to ponadczasowe dodatki, które sprawdzą się w każdej przestrzeni, niezależnie od jej stylu czy funkcji. Piękny obraz cieszy oko właściciela i świadczy o jego dobrym guście i zaangażowaniu w kulturę. Inwestycja w sztukę jest także formą inwestowania w siebie – rozwijania swojej wyobraźni i kreatywnego myślenia, tak przydatnych w rozwiązywaniu problemów, czy zmysłu estetycznego.

Aukcje, podczas których licytowane są dzieła klasyków współczesności są wyjątkowe, ponieważ najczęściej obrazy te znajdują się w prywatnych kolekcjach, a ich właściciele nie chcą się z nimi rozstawać. Najbliższym takim wydarzeniem jest Aukcja Nałęczów – Mistrzowie Współczesności organizowana przez Galerię Sztuki DNA i Uzdrowisko Nałęczów. To doskonały moment, aby nabyć obrazy czołowych przedstawicieli współczesnego malarstwa w atrakcyjnej cenie – ceny wywoławcze zaczynają się od 1 000 zł.

Licytacja internetowa już trwa, a jej finał odbędzie się w sobotę 16 października o godz. 16:00 w Hotelu Termy Pałacowe w Nałęczowie oraz na portalu Onebid.pl. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym katalogiem dzieł i informacjami na temat sposób licytacji. Udział stacjonarny, telefoniczny lub za pośrednictwem limitu należy zarejestrować w formularzu na dole strony – pracownik Domu Aukcyjnego DNA skontaktuje się, aby udzielić wszelkich informacji.

Do zobaczenia!

Sobota, 16 października 2021, godz. 16:00

Hotel Termy Pałacowe

ul. Paderewskiego 1a, 24-150 Nałęczów

W razie pytań – służymy pomocą:

✉ aukcja@dnagallery.pl

☎ 696 972 801

WAŻNE LINKI:

Shopping Cart
Scroll to Top