Praktyczny poradnik początkującego kolekcjonera

Rozpoczęcie swojej przygody z kolekcjonowaniem sztuki jest właściwą decyzją, zwłaszcza że sztuka stanowi doskonały materiał inwestycyjny. Takie działania pozwalają również na rozwinięcie swojej wrażliwości estetycznej oraz poszerzenie horyzontów, co dodatkowo może ułatwić podjęcie decyzji o zakupie pierwszego dzieła. 

Przygotowując się do stworzenia swojej kolekcji trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach początkującego kolekcjonera. Każdy powód jest dobry – lokowanie kapitału czy względy estetyczne i sentymentalne – są tak samo ważne, dlatego niezależnie od pobudek, warto skupić się na kilku znaczących kwestiach. 

Przed rozpoczęciem swojej przygody z kolekcjonowaniem, dobrze jest zastanowić się nad kluczem, według którego dobierać będziemy obrazy. Czy przemawiają do nas bardziej abstrakcje, czy malarstwo figuratywne, chcemy kolekcjonować malarstwo olejne, a może fotografie? Kluczem może być również brak klucza – czyli kupowanie sztuki, która nas po prostu porusza – tworzenie własnej kolekcji powinno przede wszystkim być satysfakcjonujące i dopasowane do potrzeb kolekcjonera. 

Systematyzując swoją kolekcję można skupić się także na jednej epoce lub dekadzie w sztuce i tylko z tego okresu nabywać dzieła. Kupując wedle obranego klucza lub kierując się wyłącznie własnym gustem i emocjami – warto być opatrzonym ze sztuką i odnajdywać się w meandrach jej świata. Dzięki temu z większą łatwością można określić, co podoba się najbardziej i w jakim kierunku pogłębiać swoją wiedzę, aby jej zdobywanie było przyjemne i przydatne.

Znany i ważny dla polskiej kultury kolekcjoner – Krzysztof Musiał – w wywiadzie z niezlasztuka.net doradza: „Początkującym kolekcjonerom radzę zawsze kupowanie na aukcjach młodej sztuki, chodzenie po galeriach i oglądanie wystaw artystów młodych. Jeśli galeria robi wystawę jakiemuś młodemu artyście, to znaczy, że uważa danego artystę za wartościowego, za wartego wystawy”. Jest to doskonałe motto, które powinno przyświecać miłośnikom sztuki na początku ich przygody z tworzeniem własnej kolekcji. 

Bywanie w galeriach, na wernisażach, wystawach i na targach sztuki, jest bardzo wzbogacające. Pozwala ono nawiązać kontakt z twórcami interesujących nas dzieł, co dodatkowo może ułatwić wybór. Pomaga to również w ustaleniu, czy artysta jest znany w szerszym gronie, czy miał jakieś wystawy – grupowe lub indywidualne, jakie są jego rokowania rynkowe, z jakimi galeriami współpracuje oraz czy interesująca nas praca w jakiś sposób wyróżnia się na tle innych. Wszystkie te kwestie są istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie jakiegoś obrazu, zwłaszcza jeśli skupiamy się na jej inwestycyjnym walorze. Warto pamiętać, że znaczną część powyższych działań podejmują galerzyści – to oni dobierają obrazy i decydują, czy, i które prace danego artysty są wartościowe. Dlatego brak czasu na odwiedzanie galerii i angażowanie się w świat sztuki, nie powinny stawać na drodze w tworzeniu własnej kolekcji i czerpaniu z niej satysfakcji. 

W obecnych czasach, gdy znaczna część działań wielu galerii sztuki przenosi się do internetu, jest to jeszcze łatwiejsze, ponieważ aby obejrzeć zbiory, skontaktować się z jej pracownikami lub kupić interesujący obraz, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Swoją kolekcję w wygodny sposób można zacząć tworzyć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Dobrą okazją, aby nabyć piękny obraz w korzystnej cenie są aukcje sztuki młodej. Podczas organizowanej przez Galerię DNA 54. Aukcji Sztuki Współczesnej wystawione zostaną dzieła zarówno początkujących, dobrze rokujących twórców, jak i tych, których nazwiska są już uznane na rynku sztuki. Stanowi to doskonałą okazję, aby zakupić swój pierwszy obraz lub powiększyć już istniejące zbiory. 

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem aukcji, wśród zaproponowanych prac każdy miłośnik sztuki znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Udział w aukcji jest bardzo prosty – licytować będzie można zarówno online (już teraz na portalu Onebid.pl), jak i przez telefon, za pośrednictwem pracownika galerii czy na miejscu. Wszystkie obrazy biorące udział w aukcji można obejrzeć w Galerii DNA po uprzedniej rezerwacji terminu – gwarantujemy, że prezentowane w katalogu obrazy robią jeszcze większe wrażenie na żywo.

Finał aukcji odbędzie się już 22 kwietnia o godz. 19:00 w Galerii DNA we wrocławskim Sky Tower. 

Serdecznie zapraszamy! 

Shopping Cart
Scroll to Top