DNA Kobiet, czyli o płci pięknej w sztuce

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na organizowaną przez nas wystawę DNA Kobiet, którą od 24 czerwca 2021 do 23 lipca 2021 można oglądać na tzw. łezce eventowej w Galerii Sky Tower we Wrocławiu (wejście od ul. Gwieździstej).

DNA Kobiet to przekrojowa ekspozycja podejmująca polemikę z szeroko rozumianą kobiecością. Prezentowane są prace zarówno artystek i artystów, polskich, jak i zagranicznych. Wśród ponad 20 obrazów znajdują się zarówno akty, porterty, ale również sztuka konceptualna i symboliczna – to gwarantuje, że każdy miłośnik sztuki odnajdzie coś dla siebie, coś co skradnie jego serce. 

Sztuka jest kobietą – nie budzi to niczyjego zdziwienia. Poczynając od paleolitycznych figurek, takich jak „Wenus z Willendorfu” pokazujących boginie płodności, aż po dzień dzisiejszy – kiedy to kobieta ubierana jest w przeróżne przedstawienia, atrybuty i nurty w sztukach plastycznych. 

Sztuka jest bardzo pojemną dziedziną, w której mieszczą się zarówno akty odważne i te najintymniejsze, pociągające swoją subtelnością i tajemniczością. Kobiety na obrazach zajmują często role pierwszoplanowe, wcielając się w heroiny, postaci biblijne czy mitologiczne, bohaterki literatury, lub będąc po prostu sobą. Nie można jednak zapomnieć o tych przedstawieniach, w których zajmują role drugoplanowe, bądź są ukryte za symbolami, przedmiotami, atrybutami.

Nie ma jednego i prawidłowego przedstawienia kobiety – każda artystka i każdy artysta odbiera ten motyw lub portretowaną postać przez pryzmat siebie, swoich doświadczeń, wiedzy, upodobań. Dzięki temu możemy podziwiać naprawdę przekrojowe wystawy, na których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas ekspozycji można obejrzeć malarstwo monochromatyczne lub operujące stonowanymi barwami. Prezentujemy wyraziste akty oraz subtelne portrety. Każde wystawiane dzieło porusza w inny sposób: zachwyca, zasmuca, intryguje, szokuje, cieszy.

Kobieta nie jest jedynie przedmiotem sztuki, ale także jej podmiotem. Jednak wielość przedstawień kobiet w sztuce nie pokrywa się z ilością twórczyń. Kobiety znacznie rzadziej znajdują się po drugiej stronie płótna, a ich prace zazwyczaj sprzedają się za niższe kwoty. Nie zniechęca to jednak artystek do tworzenia i zaznaczania swojej obecności w sztukach pięknych. Malarek, rysowniczek, fotografek, rzeźbiarek jest coraz więcej, a ich prace cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dzięki czemu wcześniejsze dysproporcje wyrównują się. Częściej zaznacza się także obecność kobiet w historii sztuki – już nie tylko jako muz i partnerek znanych artystów – ale jako utalentowanych twórczyń. 

Podczas wystawy można obejrzeć prace artystek i artystów. Na wszystkich kobieta jest przedmiotem, ale w większości przypadków również i podmiotem. Tym samym oddajemy kobietom głos, aby poprzez sztukę mogły wyrazić, czym jest dla nich kobiecość. Warto zwrócić również uwagę na obrazy malowane przez mężczyzn i ich rozumienie kobiecości. Ta ekspozycja niewątpliwie zachęca do refleksji nad tym, czy istnieje coś takiego jak malarstwo kobiece i jeśli tak, to czym różni się od „normalnego”. To również świetny moment, aby zastanowić się, czy kobieta jest tak częstym motywem w malarstwie jedynie ze względów estetycznych, a może kryje się za tym coś jeszcze? 

Shopping Cart
Scroll to Top