Jaki był 2022 rok?

Koniec roku to dla wszystkich czas podsumowań i refleksji. 2022 z pewnością był pełen nowych doświadczeń. Pandemia częściowo dała o sobie zapomnieć i mogliśmy spotykać się z Wami bez ograniczeń i z uśmiechem zamiast maseczki ochronnej.

W mijającym roku sprzedaliśmy blisko 200 obrazów ponad setce klientów. Część z nich trafiłą w ręce kolekcjonerów m.in. z USA, Francji, Niemczech czy Holandii. Najdrożej sprzedanym dziełem w naszej Galerii jest obraz Grzegorza Klimka “Pieśni Kozła”, którego cena wyniosła 22 000 zł. Jest to pierwszy obraz sprzedany w naszej Galerii za ponad 20 000 zł. 2022 był dla nas czasem zmian. W czerwcu odbyła się ostatnia aukcja w Sky Tower. Była to 60. Jubileuszowa Aukcja Sztuki Współczesnej, podczas której świętowaliśmy 10 lat Domu Aukcyjnego DNA. W  lipcu, po kilku latach w Sky Tower, przeprowadziliśmy się do Galerii Dominikańskiej. Teraz jesteśmy jeszcze bliżej centrum, tak, abyście mieli do nas zawsze blisko.

Niestety już z początkiem roku wybuchła za naszą wschodnią granicą wojna, która przeorganizowała życie wielu osób – w tym części współpracujących z nami artystek i artystów pochodzenia ukraińskiego. Wynikiem tego była ogromna mobilizacja polskiego świata sztuki – prawie codziennie odbywały się aukcje charytatywne, zbiórki, a instytucje kultury niejednokrotnie przemieniały się w punkty pomocy. Również Galeria DNA uczestniczyła w różnorodnych akcjach pomocowych. Ta trudna, i wciąż bolesna, sytuacja pokazała, że polski rynek sztuki rozwija się prężnie, ale przede wszystkim potrafi przekuć swoją rosnącą popularność w wielkie czyny. 

Wraz z aukcją charytatywną, z której dochód został przekazany na Bayraktara dla Ukrainy, zorganizowaliśmy łącznie 9 Aukcji Sztuki Współczesnej. W tym roku, po raz kolejny, mogliśmy spotkać się z Wami podczas 19. Warszawskich Targów Sztuki – jeszcze raz dziękujemy za tak liczne odwiedzanie naszego stoiska. Ponadto 8 grudnia 2022 zainaugurowaliśmy cykl spotkań z kolekcjonerami i artystami Dolnego Śląska – Forum Sztuki. Jest to pierwsza edycja Forum Sztuki i głęboko wierzymy w to, że czeka nas jeszcze wiele kolejnych. Zwieńczeniem Forum Sztuki będzie aukcja charytatywna, która odbędzie się 2 lutego, i z której dochód zostanie przekazany wrocławskim świetlicom środowiskowym.

Mijający rok przyniósł również wiele sukcesów współpracującym z nami artystkom i artystom. Gaya Lastovjak brała udział w wielu wystawach, m.in. w bardzo prestiżowym Biennale w Wenecji w Musa Pavilon. Podczas tegorocznego Biennale w Musa Pavilon można było oglądać także prace Bożeny Sieczyńskiej. To artystka, za której obraz padła rekordowa kwota – 66 000 zł na aukcji w Desie – co stanowi najwyższy wynik w segmencie Młodej Sztuki. Mimo iż mamy przyjemność współpracować od niedawna, to w tym czasie sprzedaliśmy już 5 obrazów jej autorstwa. Równie świetnymi wynikami może poszczycić się Grzegorz Klimek – jego obraz został sprzedany w jednym z warszawskich domów aukcyjnych za 42 000 zł, co stanowi rekord artysty. Jedną ze wschodzących artystek jest Esma Stasiak, jej rekordem aukcyjnym jest kwota 7080 zł. Gdy  artystka zaczynała z nami współpracę w 2020 jej obrazy sprzedawały się za 1150 zł, co daje sześciokrotny wzrost na przestrzeni 2 lat. Jak widać – ludzie coraz odważniej inwestują w młodą sztukę, a obrazy w krótkim czasie zwielokrotniają swoją wartość.

Ten rok zdecydowanie przyniósł nam wiele dobrych doświadczeń i sukcesów, ale nie jest to wyłącznie nasza zasługa. Bardzo dziękujemy wszystkim artystkom i artystom, którzy współtworzą naszą galerię, dostarczając do niej piękne i ciekawe obrazy. Ponadto dziękujemy wszystkim kolekcjonerom, gościom, klientom za wszystkie miłe słowa oraz codzienną motywację do dalszych działań. Nie byłoby nas, gdyby nie Wasze zaangażowanie i miłość do sztuki.

Od stycznia wracamy do działania ze zdwojoną siłą – mamy w planie zorganizować 12 aukcji stacjonarnych i internetowych, konkurs Młody Wawrzyn, oraz wiele, wiele więcej. Zachęcamy do śledzenia naszych stron. 

Do siego roku! 

Shopping Cart
Scroll to Top