Pięć cech, które wpływają na wartość obrazu

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w obrazy, a aukcje młodej sztuki cieszą szczególnym zainteresowaniem. Początkujący inwestorzy i kolekcjonerzy sztuki, często zastanawiają się, w jaki sposób poznać, że twórczość artysty w przyszłości ma szansę na pomnożenie swojej wartości. Określenie obrazu pięknym lub wartościowym jest bardzo subiektywne, jednak pewne cechy twórczości danego artysty pozwalają nam sądzić, że jego obrazy obiektywnie są dobrą inwestycją. Oto 5 cech, które wpływają na wartość obrazów: 

1. Historia aukcji i sprzedaży dzieł
Obecnie, w czasach digitalizacji oraz aukcji internetowych jest to niesamowicie proste. Warto zwrócić uwagę na to w ilu galeriach wystawia się dany artysta – nim jest ich mniej, tym lepiej. Wpływa to na ceny obrazów, ponieważ nim są one trudniej dostępne i elitarne, tym droższe. Ponadto świadczy to o świadomości artysty o rynku sztuki, co zmniejsza ryzyko, że w przyszłości będzie sprzedawał obrazy w mało prestiżowych galeriach za niskie kwoty, co obniżyłoby wartość ogółu jego twórczości.

Na przykładzie aukcji, można obserwować, czy i jak bardzo ceny za prace artysty rosną. Np. dzieła Grzegorza Klimka w 2012 r. można było kupić nawet za 500 zł, natomiast w 2021 r. w jednym z warszawskich domów aukcyjnych jego dzieło sprzedano za 42 000 zł, co daje 84-krotny wzrost na przestrzeni 9 lat.

2. Historia wystaw i konkursów
To pierwszy element, na który zwracają uwagę inwestorzy, kupując obraz młodego artysty. Oznacza to, że artyście zależy na rozwoju swojej kariery artystycznej, oraz że jego twórczość jest doceniana. Szczególnie istotne są prestiżowe konkursy i wystawy krajowe oraz zagraniczne – rozpoznawalność poza granicami ojczyzny ma wpływ na ceny obrazów. W krajach, w których rynek sztuki jest dużo bardziej rozwinięty, np. w Stanach Zjednoczonych, generujących 40% światowego obrotu, docenienie młodego artysty przez kolekcjonerów jest niezwykle nobilitujące.

3. Rozpoznawalność artysty
Bycie zauważonym na wystawach i konkursach związane jest z kolejnym elementem, wpływającym na wartość obrazów. Gdy artysta jest rozpoznawalny w szerokim gronie, oznacza to, że jego twórczość jest godna uwagi i ma duże szanse na zwielokrotnienie swojej wartości. Przecież nie tylko jurorzy konkursów i kuratorzy wystaw kreują rynek sztuki, ale przede wszystkim kolekcjonerzy, krytycy sztuki, galerie i domy aukcyjne.

4. Oryginalność obrazów
Ważną kwestią, zarówno natury estetycznej, jak i inwestycyjnej jest unikatowość prac danego artysty. Warto śledzić rynek sztuki i panujące na nim trendy, jednak to oryginalność jest ponadczasowa. Należy przez to rozumieć zarówno indywidualny styl, tematykę oraz technikę wykonania. Grzegorz Klimek jest jednym z bardziej charakterystycznych twórców młodego pokolenia. Jego prace przyciągają kolekcjonerów swoją specyficzną fakturą, która spaja cały jego dorobek, niezależnie od podejmowanego przez niego tematu. 

5. Elementy techniczne
Przy zakupie obrazu przyjrzyj się, czy deska lub blejtram nie są wygięte, albo złamane, a płótno odpowiednio naciągnięte. Żeby obraz przez długie lata cieszył nasze oko i żebyśmy mogli odsprzedać go z zyskiem, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Dzieło nie powinno być wystawione na bezpośredni wpływ światła czy wieszane w miejscu wilgotnym lub bardzo ciepłym (np. nad kaloryferem). Akwarele, gwasze czy rysunki warto oprawić w szkło antyrefleksyjne, aby nie blakły. Obrazy na płytach i deskach dobrze jest oprawić w ramę, żeby zapobiec wyginaniu się i pękaniu lub odpadaniu farby. Najmniej wymagające są dzieła na podobraziach, które nie wymagają specjalnej oprawy i można wieszać je bezpośrednio na ścianie.

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem w młodą sztukę warto zapoznać się z ofertą galerii, które takich artystów promują. Ich pracownicy są zorientowani w rynku sztuki i pomogą doradzić, który obraz będzie najlepszą inwestycją. W Galerii DNA właśnie trwa wystawa obrazów wyżej wspomnianego Grzegorza Klimka, którego obrazy zachwycają i stanowią pewną, oraz bezpieczną lokatę kapitału.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas i zapoznania się z ekspozycją.

Shopping Cart
Scroll to Top