Ze zbiorów kolekcjonera – Grafiki i szkice Franciszka Starowieyskiego w Galerii DNA.

Już w czwartek 4 lipca 2024 podczas wernisażu zaprezentujemy Państwu w naszej Galerii przy ulicy gen. Romualda Traugutta 78 coś specjalnego! Będą mieli Państwo okazję zobaczyć niepowtarzalny i nieprezentowany do tej pory zbiór szkiców, grafik oraz kaligrafii autorstwa Franciszka Starowieyskiego. Ze względu na zbliżającą się 94 rocznicę urodzin tego artysty postanowiliśmy przybliżyć Państwu nieco jego twórczość.

Franciszek Starowieyski (ur.08.07.1930 r. – zm.23.02.2009 r.) był jednym z najbardziej wpływowych polskich artystów XX wieku. Jego unikalny styl i niezwykła wyobraźnia sprawiły, że zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Starowieyski był artystą niezwykle wszechstronnym, jego talent nie ograniczał się jedynie do malarstwa. Zajmował się grafiką, rysunkiem, pisał książki i wiersze, tworzył scenografie teatralne i filmowe, kreując zapadające w pamięć dekoracje, które dopełniały wizualną oprawę przedstawień.

Był mistrzem plakatu o niepowtarzalnym własnym stylu, wyróżniającym się mocną, energiczną, przepełnioną barwami kreską. Łączył surrealizm z barokowym przepychem. Przedstawiał w swoich dziełach w sposób metaforyczny skomplikowany świat i problemy społeczne. Podejmował trudną tematykę przemijania, śmierci i kruchości ludzkiej egzystencji. Jego twórczość charakteryzowała się bogatą symboliką, fantastycznymi wizjami i skomplikowanymi kompozycjami, które fascynowały zarówno krytyków, jak i publiczność. Akty kobiece, często o zmysłowych pełnych kształtach, otulone woalem tajemniczości, epatujące erotyzmem i wewnętrznym tragizmem, stanowiły powtarzający się motyw w jego twórczości.

Starowieyski zasłynął przede wszystkim jako twórca plakatów teatralnych i filmowych, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jego plakaty wyróżniały się niezwykłą wyobraźnią, doskonałym warsztatem graficznym i głębokim przekazem. Każdy z nich był małym dziełem sztuki, pełnym detali i ukrytych znaczeń. Warto wspomnieć, że Starowieyski był jednym z nielicznych artystów, którzy tworzyli plakaty w tradycyjnej technice litograficznej, co dodatkowo podkreślało unikalność ich dzieł.

W twórczości Starowieyskiego można dostrzec wpływy mistrzów dawnych epok takich, jak Rembrandt czy Goya, których techniki adaptował do swoich unikalnych potrzeb. Artysta był także znany z zamiłowania do performance’u – organizował tzw. „Teatry Rysowania„, podczas których na oczach publiczności tworzył swoje dzieła. Jego prace malarskie i rysunki często przedstawiały postaci zniekształcone, przekształcone w fantastyczne stwory, pełne ekspresji i emocji. Były to wizje często mroczne, ale zawsze niezwykle sugestywne.

Dziedzictwo Franciszka Starowieyskiego to bogata spuścizna artystyczna, która nadal inspiruje kolejne pokolenia twórców. Jego prace są eksponowane w muzeach i galeriach na całym świecie, a unikalny styl pozostaje rozpoznawalny i ceniony, osadzając Starowieyskiego w panteonie wybitnych artystów polskich i światowych.

***

 Podczas czwartkowego wernisażu zostaną Państwu zaprezentowane przedaukcyjnie prace należące do prywatnej kolekcji. Specjalne na potrzeby tej wystawy zostały one dla bezpieczeństwa zbiorów kunsztownie oprawione. Są to odręczne szkice, kaligrafie oraz notatki Franciszka Starowieyskiego, tworzone chaotycznie z typową dla tego artysty ekspresją jednak z zachowaniem jego unikalnego stylu. Prace jeszcze do niedawna stanowiły część zbiorów rodziny artysty i wszystkie posiadają certyfikat potwierdzający autentyczność.

Shopping Cart
Scroll to Top